ZNAKI TOWAROWE: NIEKONWENCJONALNE OZNACZENIA

ZNAK POZYCYJNY

ZNAK POZYCYJNY

 • na ogół taki znak sam w sobie nigdy nie posiadałby zdolności odróżniającej (na przykład kropka, kreska, konkretny pojedynczy kolor, źdźbło trawy, itp.). Tymczasem element tego typu może stać się niezależnym znakiem towarowym, gdy zaczyna pełnić rolę oznaczenia wyróżniającego, wskazującego konkretne usytuowanie na produkcie, położenie tego znaku względem towaru.

PRZYKŁADY

EUTM.017363201

ZT_NK_SHOES
 • chronione dla obuwia; zwłaszcza obuwia dla niemowląt.

 • Wskazany znak pozycyjny składa się z pomarańczowego koła, wewnątrz którego znajduje się rysunek nieokreślonego kształtu geometrycznego składającego się z zakrzywionych linii i małego koła. Znak pozycyjny umieszczany jest na zewnętrznej stronie podeszwy buta. Kształt buta (reprezentowany przez kropkowane linie) oraz czworobok o wklęsłych i wypukłych kształtach oraz półokrąg w kształcie półksiężyca w jego wnętrzu (oba na zewnętrznej stronie podeszwy buta) nie stanowią części pozycji znaku, są one jedynie zarysowane w celu wskazania dokładnego kontekstu, w którym pojawia się zgłoszony znak pozycyjny.

EUTM.015289549 - ŻUBRÓWKA

ZT_NK_ZUBROWKA
 • chroniony dla napojów alkoholowych (z wyjątkiem piw).
 • Znak pozycyjny składający się z elementów mających formę, kolorystykę i położenie pokazane na fotografii: pojedyncze źdźbło zielonej trawy umieszczone ukośnie w butelce, biegnące od podstawy do szyjki, wytłoczenia w postaci źdźbeł trawy na boki butelki, wytłoczenie w postaci żubra z profilu umieszczonego pod szyjką butelki oraz napis „Żubrówka” napisany stylizowaną czcionką w kolorze złotym na opakowaniu zielonego kapsla. Aplikacja składa się z dwóch ujęć fotograficznych: powiększenia oraz przedstawienia całej butelki.

EUTM.017901400

ZT_NK_SHOES_2
 • chroniony dla obuwia.
 • Wskazany znak pozycyjny składa się z czarnej strzałki, zakrzywionej łukowo. Znak ten umieszczany jest na cholewce buta, w przestrzeni śródstopia.

EUTM. 017996052 - M MACKAGE

ZT_NK_MACKAGE
 • chroniony dla takich towarów jak: odzież wierzchnia dla dzieci; kurtki pilotki; peleryny [narzutki]; peleryny [płaszcze]; kurtki puchowe; kurtki futrzane; kurtki skórzane; Okrycia wierzchnie [odzież]; Palta; Dwurzędowe kurtki marynarskie [bosmanki]; Stroje przeciwdeszczowe; Kurtki zamszowe; Trencze; Kurtki nieprzemakalne; Płaszcze zimowe; Odzież sportowa; Odzież narciarska; Odzież narciarska; Kurtki snowboardowe; Bluzy sportowe; Płaszcze; Kurtki z kapturem chroniące przed zimnem i wiatrem; Kurtki skórzane.
 • Wskazany znak pozycyjny składa się ze słowno-graficznego emblematu, zawierającego dominujący element w postaci litery „M”, pod którą umieszczony jest niewielkich rozmiarów napis „MACKAGE”. Znak ten umieszczany jest w formie naszywki na kapturze.

EUTM. 008845539

ZT_NK_SHOES_3
 • chroniony dla butów na wysokim obcasie (z wyjątkiem obuwia ortopedycznego).
 • Znak towarowy składa się z koloru czerwonego (Pantone 18.1663TP) nałożonego na podeszwę buta, jak pokazano (zarys buta nie jest zatem częścią znaku towarowego, ale służy do pokazania pozycjonowania znaku towarowego).

EUTM. 002195246

ZT_NK_BP
 • chroniony dla takich usług jak: wynajem pojazdów, w tym wynajem samochodów, ciężarówek i przyczep; transport, pakowanie, przechowywanie i dystrybucja towarów oraz dla takich towarów jak: oleje i smary; smary; paliwa; oleje przekładniowe; oleje hydrauliczne.
 • Znak pozycyjny przedstawia dwuwymiarowy wzór, naniesiony na powierzchnię pojazdu w sposób przedstawiony na przedstawieniu załączonym do zgłoszenia.
 • Zastrzeżone kolory - zielony, żółty, biały.